Techniki budowy piramid cz. I

piramidy_xbp_pl-0024Zupełnie bezpodstawne są również informacje o skierowaniu wód Nilu do podziemi Wielkiej Piramidy. Przeczą temu badania archeologiczne, dzięki którym stosunkowo dobrze znamy konstrukcję tego grobowca. Zresztą przedsięwzięcie takie musiałoby zakończyć się fiaskiem — nawet dzisiaj, przy wyższym niż wówczas poziomie wody gruntowej, podziemia piramidy nigdy nie są wilgotne. Być może chodziło tu o jakiś kanał doprowadzony od Nilu w pobliże piramidy dla ułatwienia zaopatrzenia placu budowy. Ponadto Herodota fałszywie poinformowano, że wysokość piramidy jest równa długości boku jej podstawy, gdyż w rzeczywistości różnica wynosi ponad osiemdziesiąt metrów. Wydaje się również, że wprowadzono go w błąd przy tłumaczeniu rzekomych tekstów inskrypcji. Pomimo tych niedokładności jeszcze dzisiaj niektórzy uczeni uparcie wierzą w owe opisane przez Herodota machiny, ba, nie tak dawno próbowano je nawet zrekonstruować na podstawie jego relacji.

A tymczasem, chociaż nieprawdą byłoby twierdzenie, iż wiemy dokładnie, jak Egipcjanie budowali piramidy, sprawa pionowego transportu materiałów budowlanych wydaje się wyjaśniona. Otóż w Sakkara odkopano w roku 1954 nie dokończoną piramidę schodkową wraz z rampami budowlanymi. Usypano je z gruzu skalnego i zaopatrzono w rodzaj prymitywnych chodników ze z grubsza ociosanych kamieni. Od zachodu biegła główna rampa zaopatrzeniowa. Rampy te podwyższano i wydłużano w miarę postępu prac.

Z tekstów staroegipskich i ze znalezisk archeologicznych wiemy, że stosowane przez Egipcjan rampy budowlane miały nachylenie wynoszące w przybliżeniu 1 : 12. W przypadku Wielkiej Piramidy główna rampa zaopatrzeniowa musiała więc mieć prawie dwa kilometry długości. Spośród autorów klasycznych jedynie Diodor Sycylijczyk (ok. 80 — ok. 20 p.n.e.) zdawał sobie sprawę, że piramidy wznoszono właśnie w ten sposób.

Kategoria wpisu: Piramidy. Dodaj do zakładek stały link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *