Piramidy

piramidy_xbp_pl-0036Piramidy są zjawiskiem typowo egipskim. Były to grobowce królewskie budowane w okresie Starego i Średniego Państwa (ok. 2780 — ok. 1625 p.n.e) Od czasów Nowego Państwa (ok. 1567 — ok. 1085 p.n.e.) Egipcjanie nie wznosili już piramid. Mumie zmarłych królów składano odtąd w grobowcach! wykutych w ścianach skalnych. W VIII wieku p.n.e. XXV dynastia, zwanal etiopską albo nubijską, oczarowana ogromem piramid, wskrzesiła dawnyj zwyczaj egipski w swym ojczystym Sudanie.

W ciągu następnych stuleci wyrosło tam, w okolicach obu stolic — Napaty i Meroe, mnóstwo piramid znacznie mniejszych i bardziej stromych od egipskich, a także o wiele gorzej zbudowanych. W Sudanie grobowce tego typu wznosili sobie nie tylko władcy, ale również członkowie domów panujących.Obecnie w Egipcie znajduje się przeszło siedemdziesiąt piramid — niewykluczone, że są jeszcze inne, nie znane nam, ukryte pod piaskami pustyni. Wszystkie stoją na zachodnim brzegu Nilu, od południowej Delty aż po Edfu w Górnym Egipcie, leżące na pół drogi między Tebami a Pierwszą Kataraktą Nilu.

Największe skupisko Piramid znajduje się na odcinku między Kairem a Fajum. Spośród nich na specjalną uwagę zasługuje grupa dziesięciu piramid w Giza, miejscu będącym niegdyś nekropolą, czyli tzw. miastem umarłych starożytnej stolicy Egiptu — Memfisu. Trzy największe z tych grobowców tworzą grupę tzw. Wielkich Piramid — i one to przede wszystkim stały się przedmiotem podziwu niezliczonych pokoleń. Są to zarazem jedne z najstarszych piramid — pochodzą z okresu Starego Państwa. Zbudowali je władcy IV’dynastii (ok. 2680 — 2560 p.n.e.) — Chufu, Chafre i Menkaure, znani nam lepiej pod zgreczonymi imionami Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Kategoria wpisu: Piramidy, tagi: , , , . Dodaj do zakładek stały link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *